Høstgudstjeneste med efterfølgende foredrag


Søndag d. 17. september kl. 13.00 er der høstgudstjeneste i vores smukke efterårspyntede kirke. Efterfølgende mødes vi i sognehuset, hvor menighedsrådet, sammen med Aktivitetscentret og Balle Bredsten Seniorer har kaffe og kage klar til os. Kaffe og kage koster 40 kr. Anders Nedergaard Bæk Petersen, der er historiker, vil holde foredraget: ”Da jøderne blev deporteret fra Vejle”. I løbet ad sommeren 1941 ankom en større jødisk flygtningegruppe til Vejle. Denne unge jødiske flygtningegruppe bestod af cirka 30 unge jøder i alderen 14-17 år. De boede i landområderne ved Vejle, hvor de hjalp til hos de lokale gårdmænd. Da nazisterne i oktober 1943 satte jagten ind på de danske jøder, lykkedes det dem også at indfange 10 jøder fra denne flygtningegruppe. De blev deporteret med kreaturvogne fra Vejle banegård og sendt til Theresienstadt i Tjekkiet, hvor de måtte opleve grusomheder i godt halvandet år.

Sognemøde


Søndag d. 29. oktober afholdes der umiddelbart efter gudstjenesten sognemøde i sognehuset.

Menighedsrådet vil fortælle om menighedsrådets arbejde i det forgangne år, og planer for fremtiden – herunder især det vigtige arbejde med at få stablet et fuldtalligt menighedsråd på benene ved valget i 2024.

Fællesspisning of fællessang


Den 29. november kl. 18:00 i sognehuset
Efter forårets store succes med fællessang og fællesspisning, synes vi, at vi runder kirkeåret af med en omgang fællessang og fællesspisning igen. Det bliver onsdag den 29. november kl. 18. Lige som de andre gange er der til dette arrangement tilmelding og et max antal på 55. Tilmelding sker til formanden Bobby Vestergaard Larsen enten via mail brianvestergaard00@gmail.com eller på tlf. og sms 71202511.